Bankrotas žmogui

Kartu su Fizinių asmenų bankroto įstatymu įsigalios ir hipotekos reforma

Hipotekos reforma palies ne tik nesąžiningus skolininkus, bet gali turėti neigiamų pasekmių asmenims, įkeitusiems savo būstus ir patiriantiems laikinus finansinius sunkumus. Hipotekos reforma pagreitins išieškojimo procesą ir liūdna, bet reikia pripažinti, kad tai labiausiai naudinga tik bankams. Jei apie fizinio asmens bankrotas įteisinimą buvo kalbama jau keleri metai ir  įstatymo priėmimas buvo vilkinamas, tai hipotekos reforma buvo įteisinta taip sparčiai ir tyliai, kad lieka tik stebėtis.

Pagreitintas išieškojimas bus vykdomas notarų pagalba. Tai labiausiai pažeis nepiktavalių skolininkų, kurie pavyzdžiui šios nestabilios ekonominės situacijos metu prarado darbą ar negalėjo susimokėti skolos dėl kitų nenumatytų aplinkybių, interesus. Todėl tokiems skolininkams reikėtų savo interesus ginti ginčijant neteisėtus kreditoriaus ar antstolio veiksmus, siekiant nepagrįstai praturtėti skolininko sąskaita.

Ši situacija pagrįstai neramina, nes išieškojimo procesas toks trumpas ir nereikalaujantis skolininko informuoti apie išieškojimą. Grįžęs iš komandiruotės skolininkas gali sužinoti, kad būstas jam nebepriklauso. Bėda ta, kad paskolas ėmusiųjų asmenų būstų kainos sumažėjo vos ne perpus, skolininkas ne tik neteks būsto, bet ir liks skolingas bankui. Tačiau atsakomybės už paskolų neatsakingą dalinimą kredito įmonės nenori prisiimti ir ji gula tik ant skolininkų, pervertinusių savo grąžinimo galimybes, pečių.

Kredito įstaigos gali pradėti išieškojimą ne per teismą, o per notarą, kuris skolininkui pasiūlys susimokėti skolą per 20 dienų nuo pranešimo išsiuntimo dienos, to neįvykdžius, bankas persiųs vykdomąjį raštą vykdymui antstoliui. Šis pateiks raginimą susimokėti skolą per mėnesį nuo jo įteikimo dienos ir antstolis areštuos skolininko turtą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *